Warning: Undefined variable $mobile in /data/e/f/ef0a81a0-c4a1-4937-be2b-2348d1d612be/pikulik.sk/web/wp-content/plugins/smooth-page-scroll-to-top/smooth_scroll.php on line 24
Pioneers Festival 2013 – report - Bloguje Pika Warning: Undefined variable $class in /data/e/f/ef0a81a0-c4a1-4937-be2b-2348d1d612be/pikulik.sk/web/wp-content/themes/pika/header.php on line 46
class="post-template-default single single-post postid-1996 single-format-standard">


Pioneers Festival 2013 – report

5. novembra 2013 / Svet IT

Pioneers Festival, podujatie, ktoré si už druhý rok zaslúži vašu pozornosť, či už hľadáte inšpiratívne myšlienky a chcete sa niečo dozvedieť od ľudí, ktorí už niečo vybudovali, alebo máte vlastný startup a hľadáte možnosti ako preraziť. Alebo len hladáte výhodnú príležitosť na investíciu.

Viedeň mekkou startupov

Podobne ako minulý rok, koniec októbra v neďalekej Viedni patril európskym startupom. Čo sme si s Alian nemohli nechať újsť. Miestnej komunite sa podarilo vybudovať podujatie, ktoré na dva dni pritiahne pozornosť startupovej scény nielen európskeho regiónu a  císárský palác Hofburg  sa tak stáva európskym centrom inovácií.

Kedže úspech startupov nezaručuje len dobre naučený pitching pred publikom, porotou alebo milión neplatiacich užívateľov, na pódiách Pioneers Festival sa vystriedalo aj mnoho  ľudí z „biznisu“, ktorí majú za sebou úspešné projekty.  V zozname spíkrov tak nechýbali ľudia stojaci za projektami ako Kickstarter, Evernote, Shazam, Raspberry Pi, Siri, SoundCloud a dalšie.

Keď nieje kritika vzácnosťou

Pitching pred porotou, práve na túto časť programu  Pioneers Festival by som chcel upozorniť  ak by som chcel porovnávať so Startupovými podujatiami u nás.  U nás je kritika skôr vzácnosťou než pravidlom, aj napriek tomu, že pred publikom či porotou často stojí startup/projekt, ktorý javí známky hovna, je málo pravdepodobné, že ním aj bude označené. Pričom práve kritika posúva vpred.. Prečo niekomu robiť mamu? Ak nemé gule na kritiku pri pitchingu, ako chce svoj startup posunúť dalej?

pioneers-festival-c1


Okrem bežných stále opakujúcich sa startupov typu uložisko pre vaše fotografie z rodinnej oslavy alebo web na vačšiu interaktivitu na konferenciách bolo možné si všímnúť práve technologické startupy či ak chcete projekty, ktorích bolo naozaj citelne. Na Pioneers Festival ste tak vďaka projektom ako trikoder (áno, ten zo StarTreku) alebo Empatica, ktoré vám zmerali telesné hodnoty a povedali čím asi trpíte, mohli cítiť prítomnosť blízkej budúcnosti keď sa scifi filmy stávajú bežnou súčasťou naších životov. Nebolo tak ani velkým prekvapením keď sa na stupnici víťazov súťaže ocitlo BabyWatch, krabička monitorujúca životné funkcie dietaťa ešte v brušku tehotnej mamičky. Samozrejme s možnosťou zdielania informácií na populárne sociálne siete. Že BabyWatch, projekt mladej chorvátky a jej mamy lekárky sa o úspech nemusí velmi obávať je viac než isté. 

A víťazom sa stáva..

Je víťazstvo technologického startupu nastavením zrkladla nepochybnej bubline sw startupoch? Alebo jej blízkeho konca? Nemožno však ale očakávať, že technologické projekty meniace životy ľudí vznikajú každé ráno, najmä ak ste viazaný súčasnými technológiami  a náročnosťou ich vývoja,  či dĺžke alebo financií. Pričom na nový facebook vám stačí notepad, prehliadač a trocha vizionárstva. Je preto zbytočné sa tešiť na koniec startupom samosebe vyrábajúcich problémy a zároveň ich riešeniami.

Kým však príde prasknutie startupovej bubliny, tešme sa na podujatia ako Pioneers Festival, ktoré dokážu aj za občas zložitej situacii vďaka bublinovo generovaným startupom vytvoriť výborné strestnutie začínajúcich podnikateľov, investorov a hláv, ktoré si už svoj zápis do dočasnej historie it zaslužili.  A len tak na záver, kde boli slovenské startupy?

Za poskytnutie vstupu ďakujem organizátorom.

Ďalšie fotografie na mohom FB profile
pioneers-festival-c-3

,


Menu