Raspberry Pi – prepadák alebo výhra ?

13. júla 2012 / Svet IT

Počítač za 35$ bol hlavný nadpis a myšlienka článkov väčšiny magazínov a blogov, ktoré minulý rok priniesli prvé informácie o Raspberry Pi. Prvé informácie o technických vlastnostiach miniatúrnej dosky Raspberry Pi vo veľkosti platobnej karty sľubovali zaujímavé zariadenie do každej domácnosti a na využitie v situáciach keď nepotrebujete štvorjadrový procesor ale malé, tiché a na energiu nenáročné zariadenie. Väčšie vzrušenie medzi pc nadšencami však určite prišlo s informáciami o podpore FULL HD alebo videom z bežiacej hry Quake 3.

Pri možnostiach využiteľnosti 35$ počítača sa medzi nadšencami spomínalo Raspberry Pi najmä ako domáce multimediálne centrum, čo jeho parametre plne podporujú. Porty, rozmery, spotreba elektrickej energie a najmä absencia potreby ventilátorov robí z Raspberry Pi ideálneho spoločníka pre vašu obývačku.
Čo však neznamená, že funkčnejšie úlohy nezvládne. S Raspberry Pi určite viete elegantne poriešiť NAS, Media server, Mailserver, Webserver a podobne. Alebo využite zdokumentované výstupy GPIO ako základ na stavbu ďalšieho zariadenia

Technická špecifikácia Raspberry Pi Model B

  • SoC Broadcom BCM2835 (CPU, GPU, DSP, and SDRAM)
  • CPU: 700 MHz ARM1176JZF-S core (ARM11 family)
  • GPU: Broadcom VideoCore IV, OpenGL ES 2.0, 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder
  • Memory (SDRAM): 256 Megabytes (MiB)
  • Video outputs: Composite RCA, HDMI
  • Audio outputs: 3.5 mm jack, HDMI
  • Onboard storage: SD, MMC, SDIO card slot
  • 10/100 Ethernet RJ45 onboard network
  • Storage via SD/ MMC/ SDIO card slot


Hlavnou myšlienkou Raspberry Pi Foundation bolo priniesť čo najlacnejší počítač, ktorý poskytuje určitú základnú úroveň funkčnosti a ponúknuť ho pre edukatívne účely alebo oblasti kde si nemôžu dovoliť drahé počítače. Microsoft sa určite poteší keď sa deti v Británii budú učiť na Linuxoch miesto Windows :)

Nakoľko záujem o Raspberry Pi niekoľkonásobne prevyšuje možnosti dodávok, Raspberry Pi sa medzi záujemcov dostáva len veľmi pomaly a po niekoľko mesačnej čakacej dobe. Aj z tohto dôvodu je predaj Raspberry Pi obmedzený na jeden kus pre záujemcu a neposkytuje sa na predaj obchodníkom. Aj napriek tomu sa však okolo Raspberry Pi vytvára silná komunita ponúkajúca mnohé využitie či ako serverové riešenie alebo bastličom elektroniky ako riadiacu jednotku pre ďalšie využitie.

Raspberry Pi – nájde si uplatnenie? alebo zostane len ako hračka?
Napriek tomu, že komunita vývojárov pre Raspberry Pi je len na počiatku, uplatnení pre Raspberry Pi  nájdete určite dostatok. Či pre vaše dieťa ako úvodné stretnutie s elektronikou, bastlením, alebo výukou programovania, ktoré Raspberry Pi priamo podporuje „oficiálna“ Raspberry Pi verzia Debian “squeeze” Pi s aplikáciou na výuku programovania pre vaše dieťa. Pokiaľ sa nechystáte na využitie Raspberry Pi ako server, určite oceníte jeho vlastnosti ako domáce multimediálne centrum a na rozdiel od bežných riešení vás nebude obťažovať hlukom a určite poteší aj nízka spotreba.

O inštálácii, perfériách a skúsenostiach v ďalších článkoch..

,


Menu