Platba kartou, samozrejmosť alebo luxus?

24. mája 2012 / Bulvár

Od čias keď človek začal riešiť peniaze ako spôsob platby za služby či tovar je neustály problém s ich dostupnosťou v čase ich potreby. Aj v prípade ich vlastnenia. Od nosenia mincí vo mešci sme sa postupne dostali k papierovým bankovkám v peňaženke a dnes úspešne platíme kartou. Na rozdiel od mešca či peňaženky tak máme k dispozícií podstatnú časť svojho majetku dostupnú kedykoľvek a kdekoľvek

Čo však robiť so svojim majetkom? Čo tak pivo?

Výmena kúsku papieru alebo kovu za posedenie s priateľmi je vždy dobrý nápad. K tomu aby ste na to pivo naozaj šli potrebujete dostatočnú zásobu mincí, bankoviek alebo platobnú kartu. Ak sa však nechcete pravidelne zabávať checkinom bankomatov alebo pobočiek je platobná karta najlepším nápadom. Nie však všade…

Zo základného pochopenia systému ponuka-predaj sa dá predpokladať, že krčma vám to pivo predať chce pretože vďaka marži bude mať z toho piva zisk a majiteľ veľké auto… Aby od vás krčma tie peniaze získala musíte ich mať. Ak ich máte mala by krčma akceptovať čo najviac foriem peňazí.

 

Preto je nepochopiteľné aby v roku 2012, dosť ďaleko od konca sveta,   boli ešte stále podniky ako reštaurácie, obchody, ktoré platby kartou neponúkajú. Ak predajca neakceptuje najrozšírejnejšiu formu platenia hneď po fyzickom kove a papieri môže veľmi ťažko očakávať zákazníka utekajúceho hladať bankomat len aby šiel práve do jeho podniku.

Platím kartou vždy keď sa dá a často si vyberám podniky podĺa možnosti platby.

Prečo platiť kartou? 

  • naháňanie hotovosti –  návštevy bankomatu/pobočiek bánk
  • nezávislosť od hotovosti
  • dostupnosť prostriedkov
  • bezpečnosť

Prečo prijímať platby kartou? 

  • akceptovanie rozšírených foriem platby
  • bezpečnosť
  • zákazník utratí viac ako má práve u seba

Nepožadujem aby mala terminál aj trafika, náklady na tento spôsob platby sú realné ale je nepochopiteľné aby platby kartou neponúkala napr. reštaurácia, krčma ktorá má vyššiu priemernú tržbu na zákazníka než potraviny kde akceptujú platby kartou aj pri oveľa nižších sumách. A odpovede typu „nebudeme živiť banku“ sú uplne scestné.

Zhrnutie, ak chcete peniaze na nové veľké auto, akceptujte platby kartou a netvárte sa kyslo pri otázke na terminál

, , ,


Menu