Relativita hodnoty informácie

3. marca 2012 / Bulvár

Rozmach sociálnych sieti priniesol okrem rozvíjania sociálnych vzťahov aj priestor na rýchle a masové zdieľanie informácií. Už v čase začiatkov internetu platilo, že internet je najlepší zdroj právd, poloprávd a klamstiev. Pričom poradie je subjektívne, podľa zdroja…  Akú hodnotu má spravodajská informácia dnes?

Archaická obmedzenosť zdroja informácii len na denný print mala aj svoje výhody.

Sme svedkami, ako overené média dennodenne podliehajú tlaku prvenstva prinášania  neoverených informácií bez dodatočného overenia. Aj za cenu možného zavádzania. A to všetko za výraznej podpory sociálnych médii, webu ako zdroju alebo prostriedkom pre publikovanie. Nedávny Devínsky masaker bol bohužial ukážkovým prípadom keď sa média predbiehali v prinášaní šialených verzií informácií a komplotov. A o čo  horšie bolo bezhlavé  kopírovanie šialenej informácie medzi médiami, keď stačilo, že bola dostatočne generujúca návštevníkov či divákov média?
Najmä ak vieme, že 1000 krát opakovaná lož sa aj pravdou stáva….

K napísaniu a úvahe nad hodnotou informácie ma inšpiroval obrázok NASA, ktorý hovorí o šokujúcom odlesňovaním v Amerike za 34 rokov.
Obrázok bol zdielaný nespočetným množstvom webov bez akejkolvek snahy o preverenie, postačovala jeho šokujúcosť.

Podľa obrázku by sa zdalo, že Amerika vyrezala prakticky všetky lesy. Aká je však pravda? Obrázok zeme „1978“ pochádza z roku 2011 a ročného obdobia ked je les viditelný. a obrázok „2012“ pochádza zo zimného obdobia

Odporúčam tiež pozrieť TED prednášku Chimamanda Adichie na tému nebezpečie jediného príbehu. Kde sa dozviete ako nebezpečné a obmedzujúce je poznať len jednu stranu mince, alebo ak chcete, len jedinú verziu..

Vyberajte si zdroje a neverte všetkému čo prečítate alebo uvidíte.

via fake  NASA

, , , ,


Menu