Warning: Undefined variable $mobile in /data/e/f/ef0a81a0-c4a1-4937-be2b-2348d1d612be/pikulik.sk/web/wp-content/plugins/smooth-page-scroll-to-top/smooth_scroll.php on line 24
18 tipov pre WordPress, na čo nezabudnúť? - Bloguje Pika Warning: Undefined variable $class in /data/e/f/ef0a81a0-c4a1-4937-be2b-2348d1d612be/pikulik.sk/web/wp-content/themes/pika/header.php on line 46
class="post-template-default single single-post postid-3047 single-format-standard">


18 tipov pre WordPress, na čo nezabudnúť?

11. júla 2016 / WordPress

Vytvoriť web v redakčnom systéme WordPress je pomerne jednoduché, zvládneš to aj bez znalosti programovania a takmer len myšou. Aby sa však tvoj web nenačítaval desať sekúnd a nebol zbytočne ‚na očiach‘ robotom vyhladávajúcim zranitelnosti, napísal som 18 základných tipov a chýb pri tvorbe webu vo WordPress, na čo nesmieš zabudnúť aby ťa niektoré chyby nedobehli neskôr.

1. Správny hosting pre WordPress

Kde web hostovať? Ako vybrať správny hosting pre WordPress? Na trhu existuje množstvo hostingových spoločností s rôznorodou ponukou hostingových balíčkov. Niektoré hostingy limitujú počty emailov či databáz a niektoré ti ponúkajú kapacitu na disku a je na tebe ako ju využiješ. Čo budeš mať na webe? Ako bude tvoj web vyzerať o rok? Si fotograf a budeš mať webstránku s fotografiami? alebo len občas napíšeš nejaký blog ale potrebuješ viac emailov? Koľko priestoru potrebuješ? jeden giga alebo dva? Balíček s kapacitou vieš kedykoľvek zmeniť.  Nelimituj sa ale hostingom, ktorý chce limitovať teba a určovať ti koľko môžeš mať emailov či databáz, zaplať si priestor a využívaj ho podla seba.

Ak si pokročilý užívateľ, zaujímaj sa ako bude vyzerať tvoj WEB ADMIN, koľko vecí si vieš nastaviť sám a na koľko budeš potrebovať support hostingu. Pozri si rozhranie či tam nenájdeš ešte Netscape ikony. Fakt… Zaujímaj sa tiež aké technológie používajú, používajú aktuálne verzie databáz?  Pozri sa tiež na WordPress Hosting, optimalizovaný hosting pre WordPress. 

2. Ako správne vybrať WordPress šablónu

Šablóna pre WordPress zadarmo alebo platená? Ak platená, tak custom alebo si vybrať z hotových šablón na predaj ? Na internete existuje nekonečné množstvo šablón zadarmo pre WordPress, rovnako ako hotových platených šablón za 20€ az 50€. Ako si vybrať tú správnu šablonu? Zváž koľko času a prostriedkov si ochotný investovať do webstránky, na aký účel bude webstránka určená a ako by mala vyzerať o pár rokov. Prečítaj si ako správne vybrať WordPress šablónu zadarmo alebo platenú.

Horst Fuchs Ako vybrať WordPress šablónu

3. Bezpečnosť. Zabudni na admina

Inštalácia WordPress a prvé nastavenia, výber mena užívateľa a hesla. Byť admin je cool, ale nemusí o tebe vedieť každý. Vyber si iné meno ako admin, buď originálnejší a neulahčuj prácu robotom snažiacim sa prihlásiť sa na tvoj web. Heslo si tiež nevyberaj ako tvoja babka, ‚Vianoce96 ‚ sme už zažili všetci. Vyber si silné heslo a dobre si ho zapamätaj, alebo napíš. Ak potrebuješ s heslom pomôcť, skús PASSWORD generator, určite si vyberieš :)

4. Zmaž defaultný obsah

Nezabudni zmazať alebo upraviť defaultný obsah. Uprav alebo zmaž defaultné články či stránky ako ‚Ahoj svet‘. V Nastaveniach nezabudni upraviť SLOGAN a NÁZOV webu. Zmaž šablóny, ktoré nepoužívaš.

5. Štruktúra permalinkov a pekné URL

Asi nechceš aby odkazy na tvoj web a článok vyzerali ako www.somguru.sk?p=84887 ale ako www.somguru.sk/ako-vybrat-sablonu-na-wordpress Nastav si permalink. Permalink je trvalý hypertextový odkaz na stránku alebo článok na tvojom webe. Predvolená štruktúra permalinkov vo WordPress je žiaľ nastavená škaredo. Zmeň si ju, nieje to cool ani dobré pre návštevníka  webu ani SEO a umiestnenie tvojho webu vo vyhladávačoch. Bež do Nastavenia  > Trvalé odkazy a nastav si  ‚Názov článku‘ alebo vlastnú štruktúru s kategóriou – /%category%/%postname%

6. Písanie vo Worde

Píšeš texty priamo do WordPressu alebo vkladáš texty pripravené vo Worde či kopíruješ podklady z webu? Vkladaj texty vždy cez TEXTOVÝ editor, nevkladaj si do článku cudzie formátovanie a kopec HTML balastu.

7. Zabudnuté komentáre

S defaultnou inštaláciou sú všade zapnuté komentáre. Ak nechceš aby ti roboti vypisovali bordel na webe, vypni defaultné nastavenie komentárov. Zruš nastavenie komentárov ‚Povoliť ľuďom pridávať komentáre ku článkom‘. Ak chceš komentáre k článkom, zapni si ich neskôr, alebo nainštaluj plugin ak ich chceš ukladať externe.

8. Zabudnutý kontakt

Texty, obrázky nahodené? Nezabudni povedať ako ťa môžu kontaktovať. Sprav si page KONTAKT a uveď na seba telefón, email, alebo aj kontaktný formulár. Ak sa ti to hodí, vlož tieto informácie aj do pätičky webu. Číslo si sformátuj tak, aby sa dalo použiť na mobilnom zariadení a kliknutím volať. Napr. href=“tel:++421904272261″

9. Sprav si CHILD šablónu

Potrebuješ upraviť šablónu? sprav si pred úpravou CHILD šablónu a nestrať všetky vlastné zmeny ak autor šablóny vydá aktualizáciu.

10. SEO pre web

Nezabudni na SEO plugin, ak nechceš meta popisky kódovať sám. Pozri si Yoast seo plugin pre WordPress

11. Cache pre WordPress

Aj keď si vybral dobrú šablónu pre WordPress a web sa ti nenačítava desať sekúnd, stále má rezervy, nainštaluj si CACHE plugin a zrýchli svoj web. Pozri si plugin pre WordPress WP Super Cache.
piku-perf

12. Google Analytics

Ako sa dozvieš kto bol na tvojom webe? Ak nemáš Gmail, založ si ho, ak máš, na adrese analytics.google.com nájdeš prehľady kto u teba bol, aké zariadenie použil a podobne, vyhodnocuj občas tieto informácie. Nezabudni na web inštalovať sledovací kód. Pozri si tiež Google Search Console a sleduj čo sa na tvojom webe deje. Nezabudni Google zaslať Sitemap

13. Pluginy, Pluginy, Pluginy

Desiatky nainštalovaných pluginov, funcia sem, funkcia tam, a web sa ti načítava desať sekúnd. Premysli si dobre aké pluginy naozaj potrebuješ a tie čo nepoužívaš deaktivuj a zmaž. Neponechávaj neakívne pluginy vo WordPress. A neinštaluj pluginy z pochybných ‚nulled‘ zdrojov.

14. WordPress aktualizácie

Aj Ford model T bolo super auto v čase keď sa vyrábalo, ale jazdil by si v ňom bežne aj dnes? bez pásov či poriadneho svetla? Doba, keď si na FTP nahral HTML web a bol pokoj je preč. Udržiavaj web aktuálny, nielen informáciami ale aj systémovo. Aktualizuj WordPress, šablóny a pluginy v čase keď sú aktualizácie dostupné, nie po dvoch rokoch.

15. Zálohuj!

Mesiace či roky práce je možné rýchlo stratiť ak neexistuje záloha, z ktorej sa vieš vrátiť do stavu pred tým ako sa „čosi“ pokazilo. Pamätaj, vždy existuje možnosť prísť o dáta, nezabúdaj na zálohovanie, či manuálne stiahovaním FTP adresára s databázou alebo pluginom na automatizovanie záloh.

WordPress backup

16. Optimalizácia obrázkov

Najčastejšie opomenutá, ignorovaná a jedna z najväčších začiatočníckych chýb je optimalizácia obrázkov. Pritom po nevhodne vybranej šablóne najviac spomalujú web práve nevhodné obrázky. Zrýli svoj web používaním optimalizovaných obrázkov, nepoužívaj zbytočne vysoké rozlíšenia, zníž ich kvalitu, na webe nepotrebujes mať 5 MB HD fotky, mysli aj na užívateľov prichádzajúcich z mobilných zariadení. Optimalizuj obrázky s pluginmi WP Smush alebo Imsanity. Obrázky si môžeš optimalizovať aj pred nahraním do WordPressu, napríklad cez web na optimizilla.com alebo v grafickom programe.

17. Security

Bezpečnosť vie byť téma na veľa pív, dodržuj aspoň základné pravidlá a nezvyšuj riziko možnosti napadnutia.

  • zmeň pri inštalácii databázový prefix WP_
  • nepoužívaj užívateľa s menom admin
  • udržiavaj WordPress a pluginy aktuálne
  • neinštaluj pochybné šablony a pluginy ako Revolution Slider
  • používaj silné heslá
  • spravuj prístupy, nie každý musí byť administrator
  • nainštaluj si SUCURI plugin, loguj čo sa na webe deje a nastav podľa potrieb.
  • zálohuj pravidelne

18. buď Google viditelný

Po inštalácii WordPress je tvoj web online a vyhladateľný. Než bude hotový, používaj maintenance mód a vypni indexovanie webu vyhľadávačmi v nastaveniach čítania. Nezabudni však túto možnosť zrušiť keď bude tvoj web dokončený a chceš aby bol zaindexovaný vyhladávačmi.

Potrebuješ poradiť? neváhaj a napíš.

Potrebujem pomôcť s WordPressom


Menu