Ako si vybrať správnu WordPress šablónu?

13. apríla 2016 / WordPress

Vytvorenie webu už dlho nieje len záležitosť programátora, rôzne klikacie custom systémy alebo WordPress sprístupnili tvorbu webu takmer každému, kto vie používať prehliadač a myš. Ani inštalácia a prvé nastavovanie WordPressu niesu prekážkou u lepších hostingových firiem, kedže ponúkajú inštaláciu ‚jedným kliknutím‘ priamo z administrácie hostingu, stačí len nastaviť meno webu a vybrať vhodnú šablónu.

Takto vyzerá inštalácia „jedným kliknutím“ vo WebSupporte. Na výber dostaneš inštaláciu čistého WordPressu alebo odporúčanú WebSupport Edíciu so základnými pluginmi či šablónami navyše. V ďaľšom kroku vyberieš adressu webu, prihlasovacie údaje a hotovo, stačí prihlásiť sa a začať písať.

WordPress inštalácia cez admin vo Websupport

Nastavenie administrácie WordPress

Správny výber šablóny – viac osudové ako sa na začiatku zdá.

Sprevádzkovanie WordPress webu nikdy jednoduchšie nebolo, tvorba webu laikmi však má i svoje odvrátené stránky. Laik nemá dostatok skúseností aby si dával pozor na správne veci, kládol dobré otázky. Zaujíma sa len, či mu bude slider behať tam kde má, a či bude na stránke button na lajkovanie. Potom nastávajú situácie keď je aktívna šablóna, ktorá si doťahuje škodlivý kód, umožní hacknutie webu alebo načítanie webu trvá desať sekúnd. Nesprávne zvolená šablóna môže znamenať nie malé dodatočné náklady na neskoršiu zmenu, nielen grafiky ale aj odvírovanie či riešenie rýchlosti webu.  Aké sú ale možnosti? Rozhoduješ sa koľko času a prostriedkov investovať do svojho blogu či firemnej prezenácie? Postačuje ti ak bude tvoj web vyzerať ako tisíc ďalších, alebo chceš – potrebuješ riešenie namieru? Potrebuješ aby tvoj web predával? Univerzálna rada ako to býva zvykom neexistuje a vždy záleží na tvojej situácii, avšak, možno sa tvoj projekt nájde nižšie.

Defaultné WordPress šablóny

Balíček WordPress štandardne obsahuje základné overené bezplatné šablóny umožnujúce základnú customizáciu a rýchle spustenie webu v prípade nenáročných požiadaviek na grafiku, resp. úpravu existujúcej šablóny.  Ak však požaduješ väčšie zmeny v šablóne alebo unikátnejšiu grafiku, obhliadni sa po inom riešení.

Náklady: 0 € +

Free šablóny

Inštalačka WordPressu nieje jediná možnosť ako získať grafické šablóny pre WordPress zdarma. Či už v knižnici WordPressu alebo cez Google je možné nájsť tisíce šablón umožnujúce rýchle spustenie webu s nulovými nákladmi na grafiku, ak nepotrebuješ dakoho na ich úpravu alebo ti stačí rovnaká grafika ako dalšie tisíce webov. Ak však požaduješ unikátnejšiu grafiku alebo náročnejší obsah, obhliadni sa po inom riešení.

Náklady: 0 € +

Platené šablóny

Defaultné či bezplatné WordPress šablóny sú super pre nenáročné projekty či požiadavky na grafiku, obsah. Ak ale potrebuješ aby tvoj web trocha vyzeral, alebo predával, ponúkané možnosti ti nebudú postačovať. Platené šablóny ponúkajú aj laikovi veľkú možnosť úpravy grafiky takmer čohokoľvek bez nutnosti programovania. Stačí klikať, meniť farby cez paletky, nahrávať fotografie, a to všetko v rozšírenej administrácii WordPressu. Stačí si vybrať tú správnu z tisícovej ponuky na miestach ako themeforest, tie lepšie okolo 60$.

evanto WordPress šablony

Ako ale vybrať tú správnu šablónu? Na čo si dávať pozor?

Základným problémom platených šablón je fakt, že je produktom sama o sebe. Cieľom autora šablóny, predajcu, si ty. Nie tvoj návštevník, klient. Šablóna je vyčačkaná a nastavená tak aby sa predala, tebe. Výber správnych fotografií, textu. Všetko ako má byť, aby ťa zaujala a kúpil si si ju. Zvyšok nikoho nezaujíma.

Na aké otazky sa pýtať pri hladaní šablóny?

 • Aká stará je ponúkaná šablóna? Je aktuálna?
 • Ako často vychádzajú aktualizácie?
 • Zobrazí sa mi web na telefóne, tablete tak ako má?
 • Aká je podpora šablóny?
 • Aké sú recenzie šablóny?
 • Odpovedá autor šablóny (a ako?) na komentáre, problémy?
 • Kde nájdem support?
 • Aké pluginy potrebuje šablóna pre svoju funkčnosť? Sú bezpečné?
 • Obsahuje šablóna grafiku akú potrebujem alebo mi ju bude niekto upravovať?
 • Čo ma bude stáť úprava šablóny?
 • Je optimalizovaná? Nebude sa mi web načítavať dlho?

Kúpa šablóny je mačka vo vreci, buď ti los výjde alebo nie. Pre dlhodobejšie projekty, je dobré minimálne skonzultovať jej kúpu s niekym, kto už WordPress použil inak než myšou.

Náklady: 20 € +

Custom šablóna

Nenašiel si tú pravú free alebo platenú šablónu? Alebo máš dlhodobejší projekt kde sa oplatí investovať a nemôžeš si dovoliť strácať čas kúpou mačky vo vreci? Riešenie na mieru má svoje nesporné výhody kde s dobrým zadaním dostaneš to čo chceš a potrebuješ. Žiadny balast okolo, ktorý ti ti zoberie z hostingu 100MB a bude sa ti načítavať 10 sekúnd. Pričom investícia nemusí byť horibilná.

Samozrejme aj custom riešenia majú svoje nevýhody, chcú čas, prostriedky, správný výber dodávateľa. Dobré zmluvy však robia dobrých priateľov.

Potrebujem pomôcť s výberom

, ,


Menu