WordPress na PHP7, oplatí sa?

20. marca 2016 / WordPress

Siedma verzia PHP je vonku už nejakú chvíľu a pravdepodobne ju aj tvoj hosting zaradil do možnosti nastavenia.  Uvedenie novej verzie bolo zaujímavé aj pre sľubovaný výkon u najpoužívanejšieho CMS WordPress. Kedže od uvedenia uplynul už nejaký čas a väčšina najpoužívanejších pluginov už má nejaké aktualizácie za sebou, prišiel čas pozrieť sa ako bude vyzerať prevádzka na bežnom webe,  blogu. Takže,  ako bude vyzerať tento blog na PHP 7, bude rychlejší?

Hosting pre WordPress

Pre hostovanie blogu, rovnako ako ďaľších klientov využívam The Hosting od  WebSupport pre jeho služby, podporu ale najmä pre vychytané admin rozhranie, kde si na rozdiel od hostingov, ktoré bežne používali moji klienti pred ich migráciou, viem nastaviť kadečo, bez nutnosti niekoho kontaktovať.

Databáza

Aktuálny blog používa staršiu databázu MySql 5.1, ktorú je načase aktualizovať. Ak používaš WebSupport tak inovácia databázy nie je nič náročné, žiadne manuálne zálohovanie, vyklikávanie a nahrávanie zálohy. Pár kliknutiami v admin rozhraní stačí vybrať pôvodnú databázu určenú na duplikáciu, zvoliť želaný typ, v tomto prípade MariaDB 5.5, nastaviť heslo, poznámku a hotovo.

tvorba databázy pre WordPress v admine Websupportu

WordPress a PHP7

Nastavenie rozdielneho PHP pre zvolenú subdoménu s WordPressom než používa zvyšok hostingu nebolo nikdy jednoduchšie,  stačí povedať kde a čo, a na testovacej subdoméne beží PHP7.

 

nastavujeme PHP7 pre adresár s WordPress

php7

Migrácia
Ako migrovať WordPress pri zmene adresy pre účel tohto článku popisovať nebudem. Netreba však zabudnúť okrem kopírovania FTP, DB aj na úpravu zálohy WordPressu a nastaviť mu nový domov.

WordPress zmigrovaný na subdoménu s PHP7, rozdiel?

Pluginy fungujú? základná otázka či ísť do PHP 7. Pri základom sete najpoužívanejších pluginov pre SEO, Cache, Sociálne siete, Lightbox sa problémy už asi nevyskytnú.

Rýchlosť

Po všetkych publikovaných grafoch o náraste výkonu sú očakávania  na mieste. Bude však rozdiel pozorovatelný aj mimo laboratórných podmienok? Čistá inštalácia s defaultnou šablónou, free alebo kupovaná šablóna či custom riešenie ponúka veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výsledné skóre. Ako odporca riešení postavených na kupovaných šablónach používam pre pikulik.sk custom šablónu s vydarenou optimalizáciou výkonu.

Pomôže mi PHP 7 alebo sa nič nezmení?

Ponúkané výsledky síce hovoria o lepšom výsledku aj pri už pekne optimalizovanom webe, ale aj na základe opakovaných testov či iných metrík nieje možné vravieť o citelnom zrýchlení kvoli, ktorému sa oplatí hneď migrovať všeky weby na PHP 7, každopádne však ‚inovácia‘ oproti predchádzajúcej verzii PHP a príjemné zistenie o kompatibilite, takž neváhajte a nastavujte PHP 7.

WordPress a PHP 5.x
pikulik.sk a WordPress na PHP 5

WordPress a PHP 7
pikulik.sk a WordPress na PHP 7

, ,


Menu